Komu (ne)záleží na právech pracujících?

Komu (ne)záleží na právech pracujících?

Ve středu 15. ledna 2025 proběhla schůze výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny, na které jsme byli přítomni i my, desítky odborářů a odborářek sdružených v ČMKOS. Projednávala se  na ni totiž tzv. flexinovela zákoníku práce. Zatímco vláda a zaměstnavatelé prezentují tuto novelu jako krok vpřed v modernizaci pracovního práva, my upozorňujeme, že mnohé navrhované změny představují zásadní oslabení práv pracujících a zvýšení nejistoty na trhu práce.

Co novela obsahuje?

V úvodu schůze shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka změny, které tzv. flexinovela zákoníku práce obsahuje. Patří k nim:

  • prodloužení zkušební doby ze 3 na 4 měsíce – návrh zaměstnavatelů, který podle nás prodlužuje období nejistoty zaměstnance, kdy může být propuštěn bez udání důvodu;
  • zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případě porušení povinností či nesplnění požadavků;
  • úprava odstupného a výpovědní lhůty;
  • garance návratu rodičů na stejnou pozici do dvou let věku dítěte – jediný výraznější pozitivní prvek novely;
  • umožnění práce mladistvým od 14 let – opatření, které vnímáme jako problematické z hlediska ochrany dětí.

Delší zkušební doba = zvýšení nejistoty pro pracující

Dlouhodobě upozorňujeme, že prodloužení zkušební doby povede k větší nejistotě pro pracující. Tři měsíce jsou dostatečné na to, aby zaměstnavatel zjistil, zda zaměstnanec splňuje jeho požadavky a dobře odvádí svoji práci. Prodloužení na čtyři měsíce je zbytečné.

Jak podotkla i poslankyně Jana Pastuchová (ANO), zaměstnanec nemůže ve zkušební době získat osobní ohodnocení ani jiné benefity. I ona se tak vyslovila proti této změně, podobně jako poslankyně Jana Hanzlíková (ANO) a Lucie Šafránková (SPD).

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že prodloužení zkušební doby do novely zařadil na popud představitelů zaměstnavatelských svazů. Zdeněk Zajíček (ODS; předseda Hospodářské komory) se nechal slyšet, že tuto změnu vítá, ačkoliv kdyby to záleželo na něm, prodloužil by zkušební dobu ještě mnohem výrazněji.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Snad jediným pozitivním aspektem připravované novely zákoníku práce je garance návratu rodičů na stejnou pozici do dvou let věku dítěte. Toto opatření bylo do novely zařazené na náš popud. Máme radost, že – jak se zdá – panuje na tomto bodu politická shoda. Připomínáme však, že je potřeba udělat ještě další kroky: Aby rodiče, především matky, se vraceli do práce nejpozději po dvou letech rodičovské, potřebují mít zajištěnou péči o děti. Vláda musí mezi své priority zařadit rychlé vybudování mnohem větších kapacit v jeslích a školkách.

Práce mladistvých a mzdy v cizí měně

Dalším problematickým bodem je podle nás umožnění práce mladistvým od 14 let, což považujeme za nepřiměřené a rizikové. Kritizujeme i návrh na vyplácení mezd v cizí měně, který podle nás ohrožuje stabilitu českého pracovního trhu, zejména v příhraničních oblastech.

Výpověď bez udání důvodu?

Na schůzi výboru předseda ČMKOS Josef Středula a předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková otevřeli téma výpovědi bez udání důvodu. Ta sice do novely zařazená není, ale víme, že poslanci ODS a TOP09 ji tam plánují přidat. Opět jsme zdůraznili rizika, která by tato naprosto neakceptovatelná změna přinesla.

Na náš apel pozitivně reagovali poslanci KDU-ČSL Marian Jurečka, Vít Kaňkovský a Pavla Golasowská, podobně jako poslankyně ANO Jana Hanzlíková a Jana Pastuchová. Ti řekli, že výpověď bez udání důvodu rozhodně nepodpoří. Budeme bedlivě sledovat, jestli své sliby dodrží.

Co dál?

Novela nyní čeká na projednání v druhém čtení. Plánujeme pokračovat v tlaku na vládu, poslance i poslankyně, aby zajistili spravedlivější podmínky pro pracující. A především, aby nepodpořili návrh ODS a TOP09, který by byl pro zaměstnance naprosto katastrofální.

Stojíme na straně pracujících a budeme i nadále hájit jejich práva proti návrhům, které ohrožují důstojnost práce a sociální jistoty. Společně jsme silnější a rozhodně se nevzdáme.